Kullanım Kuralları

Elektronik kaynaklar, abone olunan veritabanlarını ve e-kitapları kapsar. Bu kaynakların bir kısmı ANKOS (Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu) kapsamında abone olunarak, bir kısmı da EKUAL (ULAKBİM Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı) kapsamında ücretsiz olarak erişime açılmaktadır.

Veritabanları, üniversite içerisinde IP tanımlı kullanılır. Uzaktan erişim için, proxy sunucu ayarlarını yaparak üniversite dışından da erişim imkanı mevcuttur.

Elektronik kaynakların kullanımı; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve abone olunan veritabanları  sağlayıcı kurumlarla yapılan abonelik ve lisans anlaşmaları hükümlerine tabidir. Bu lisans anlaşmalarına göre;

a) Elektronik kaynakların sadece kullanım hakkı verilmiştir. Yayınların tüm mülkiyet hakkı, satıcı ya da üretici firmaya aittir.

b) Veritabanında bulunan yayınların tamamı veya büyük bölümü ya da kitabın tamamı veya büyük bölümü kopyalanamaz.

c) Elektronik kaynaklar ticari amaçlarla kullanılamaz.

d) Veritabanlarından sadece Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesine mensup akademisyenler, öğrenciler ve idari personel yararlanabilir. İçerik ve bilgilerin elektronik posta listeleri veya adresleri ile dağıtılması yasaktır.

Yapılan anlaşmalardaki kuralların kullanıcılar tarafından ihlal edilmesi, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi mensuplarının lisanslı elektronik kaynaklara erişimini tehlikeye atmakla birlikte, verilen hizmetin iptal edilmesine ve kurumun cezalandırılmasına neden olabilir. Kütüphane hizmetlerinden yararlanan tüm kütüphane kullanıcıları, telif hakkı yasalarını kabul etmiş sayılır.