Genel Bilgiler

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Kütüphanesinde bulunan yayınlar ağırlıklı olarak Türkçe ve İngilizce dillerinde olup, kapsamları üniversitenin eğitim, politika ve bilimsel araştırmalarını destekleyici niteliktedir. Bu hizmetler dışında bir çok uluslararası veritabanına abone olunarak öğrencilerin dünyanın her yerindeki bilgiye doğrudan ulaşmaları sağlanmaktadır.

Kütüphane, açık raf sistemiyle çalışmakta ve kaynakların sınıflandırılmasında Dewey Sınıflama Sistemi kullanılmaktadır. Kütüphane, okuyucularına danışma, yayın tarama, mevcut veritabanlarını kullanma, ödünç verme, kitap ve makale fotokopisi sağlama gibi her türlü kütüphane hizmetini vermektedir. Ayrıca wireles erişimi ile tüm okuyucular kendi bilgisayarları aracılığı ile de kütüphane kaynaklarına erişebilmektedirler.

Kütüphanede bulunan bilgi kaynakları bilgisayar sisteminde kayıtlı olup; ödünç verme, ödünç süresi uzatma, ayırtma, sağlama, sipariş verme gibi teknik hizmetler ve okuyucu hizmetleri program aracılığı ile yürütülmektedir. Kullanıcı, açık raf sistemini kullanarak konusuna göre yerleştirilen kaynakları raflarda bulabilir veya görevli referans kütüphanecisinden yardım alabilir.  Kullanıcıya kitap ödünç verme ve iade işlemleri öğrenci, akademisyen ve personelin üniversite kimlikleri ile gerçekleştirilir.